12 Haziran 2012’de İstanbul Üniversitesi’nde GDO’lara ilişkin bir sempozyum düzenlenecektir; 13-15 Haziran’da ise GDO tanısında kullanılan en son teknikler  katılımcılara uygulamalı olarak gösterilecek ve sertifika verilecek. 

GDO’lara ilişkin her türlü bilginin konusunda uzman kişiler tarafından anlatılacağı ve tartışılacağı bir günlük bilimsel toplantıya konuya ilgi duyan herkes davetlidir. Kayıt için  son başvuru: 11 Mayıs 2012.

“GDO Tanısı 2012” tanıtım bilgisi:

Genetik mühendisliği tekniklerinin en fazla uygulandığı canlı gruplarının başında bitkilerin gelmesi, tarımsal teknoloji için önemli fırsatlar sunmaktadır. Bitkiler temel besin kaynaklarımız olduklarından, kökenleri farklı genlerin bitikilere aktarımı ile elde edilen “genetiği değiştirilmiş bitikiler” diğer GDO’lardan daha fazla dikkat çekmektedir.  Genetiği değiştirilmiş bitkilerin artan üretimi, akademik camianın yanı sıra, toplumun hemen her kesiminde de farkındalık yaratan bir konu haline gelmiştir. Yürürlüğe giren yasal düzenlemelerin bir gereği olarak “gıda güvenliği” kapsamına GDO tanısı da girmiştir.

Başta bitkiler olmak üzere ülkemiz ve dünyadaki GDO çalışmalarını, konu ile ilgili yasal düzenleme, risk analizi ve biyogüvenlik kavramlarını, GDO tanısına yönelik olarak güvenilir ve en güncel moleküler teknikleri konu alan GDO TANISI 2012 Sempozyum ve kurs programının, konularında  uzman ve deneyimli bir kadro tarafından verilecek olmasının, bu alana ilgi duyan geniş bir kitleye faydalı olacağı inancındayım. Prof. Dr. Şule Arı (BİYOGEM)

GDO Tanısı 2012 Program ve Başvuru Formu için

AFİŞ GDO

                           

Advertisements