coverfig1Moleküler genetikçilerin vazgeçilmez kaynağı Nucleic Acids Research Ocak sayısı kapağına Darwin’i taşıdı. 2009 yılı Charles Darwin’in “Türlerin Kökeni” kitabını yayınlayışının 150. ve kendi doğumunun da (12 Şubat) 200. yıldönümü. Dergi, Beagle gemisiyle 5 yıl süren yolculuğunun sonucunda doğal seçilim yoluyla evrim teorisini ortaya koyan Darwin’in düşüncelerinin 2009 yılında modern biyolojinin temelini oluşturmasının yanısıra günümüz genomik çalışmalarının da itici gücü olduğunu belirtti.

Şimdi ülkemizde sadece Evrim’i anlamak ve öğrenmek değil, onun neden modern biyolojinin temeli olduğunu kavramak isteyenler için çok güzel bir fırsat var. 23-24 Mayıs 2009 tarihlerinde İstanbul’da Evrim Sempozyum’u düzenlenecek. Çok sayıda değerli konuşmacı her yönüyle evrim’i ve onun önemini anlatacak. 2009 Darwin Yılı ilan edildiği için dünyada bu konuda çok sayıda toplantı yapılması söz konusu. Bu etkinliği ajandamıza mutlaka not düşelim.
Modern evrim sentezinin (MS) merkezinde duran genetik çeşitlilik kavramı yeni açılımlara gebe. Çeşitliliğin oluşumunda mutasyon ve rekombinasyonun yanısıra epigenetik özelliklerin kalıtımı da gittikçe önem kazanmaya başladı. Epigenetiğin evrim üzerindeki etkisi üzerinde çalışmalar yapan Eva Jablonka yeni bulguları derlemiş ve yorumlamış.

Advertisements