Invasion (Istila) ve  Nicole Kidman ismini birlikte görünce biraz yadırgadım.  Kidman daha önce bilim-kurgu  filmlerde pek görülmedi.  Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel’in  eli değince  “Invasion” klasik holywood tarzinin biraz dışına çıkmış. Gayet görülesi, keyifli sonlara doğru  gerilimli bir sinema örneği olmuş. Bu konu daha öncede işlenmişti. Virüsler yayılır. İnsanlar çıldırır yada  bir çeşit yamyamvari görüntüler ortaya çıkar. Invasion’da  ise biraz daha sıradışı etkileri olmuş,  insanları bir çeşit “duyarsızlaştırıyor” virüsler. İnsana has olan içgüdüsel  tepkimeleri  vermeyen  güdümlü insan toplulukları  ortaya çıkıyor. Sokak sahneleri  çok gerçekçi, ve  flashback’lerle  insanı ekrana mıhlayan bir çekim yapmış yönetmen. 

Virüslerin saldırısı son zamanların  popüler aksiyon konusu .  Geçek hayatta yaşananlar daha dehşet verici  olsada sinemacılar  bunları görmezden gelip yine hayal gücüne başvuruyorlar. Viral genomlarda değişiklik yapılabilmesi ve olası biyolojik savaşların gerçekleşmesi  düşüncesi bile yeterince korkutucuyken.   Invasion’da tehlike uzaydan geliyor ama gerçek hayatta tehlike uzakta değil. Örnek: SARS. 2002’de Çin’de patlak verdi, diğer uzak doğu ülkelerine yayıldı, 100’e yakın kişi öldü, dünya genelinde  2000’nin üstünde insan etkilendi.  Bu virüs Çin’in imajını zedeledi, ticaretini etkiledi.  SARS  bir anda HIV-I’yi  unutturmuştu.  HIV’nin tedavisi konusunda ilaç sektörünün acımasız rekabeti  sürmekte.  SARS benzeri bir durum  Kuş gribinde yaşandı. Olası bir salgının nelere mal olabileceğini kestirmek hem kolay hem zor.  

Doktoram sırasında  almış olduğum “viroloji” dersi  bir şey öğretmişti: virüslerden öğreneceğimiz çok şey vardır!  Evet, hala öyle.  Çünkü virüs basittir ve etkilidir. Virüsle savaşmak zordur. Diğer yandan günümüzde  bir adenovirüsün evrimini hızlandırmak mümkün  (virüsler hızlı evrim geçirir ve mutasyonların etkilerini  izlemek kolaydır) . Viral genlerde değişiklik yapılarak  gen terapi  için uygun yeni taşıyıcı vektör sistemler yapılmaya çalışılıyor.  Sonuçta  araştırmacılar virüsün yapısını değiştirme yolunda önemli adımlar atıyorlar. Özetle  gerçek hayatta yaşananlar filmlerden daha ilginç olsa da,  yinede Invasion’i seyredelim.   

Advertisements