Uzun süredir bloğuma yazamıyordum. Ama bu bloğu takip ederek olumlu ve motive edici yorumlarını gönderen arkadaşlar sağolsunlar  bu sorumluluğumu  bir kez daha hatırlattılar, tekrar bir şeyler yazma ve paylaşma isteği doğdu. Herkes günlük sorunlarla uğraşırken, yoğun çalışma temposu içinde zaman zaman kaybolurken bilim adamları dur durak bilmeden yeni bilgi ve teknolojileri geliştirmekle meşguller. Sanırım artık geleceğe ilişkin en iyi tahminler en hızlı gelişen bilgisayar teknolojileri ve moleküler genetik alanlarından gelecek.  Bugün rastladığım yazıda bunu doğruluyor.      

IBM ile Güney California Üniversitesi (USC)’nde çalışan bilim adamları arasındaki işbirliği sonucu 5 IBM araştırmacısı 2050 yılında yaşamın nasıl olacağı konusunda bazı tahminlerde bulunmuşlar. Bu araştırıcılar; Bill Pulleyblank (IBM’in en güçlü bilgisayarlar sınıfında bulunan Mavi Gen Sistemlerinin kurucusu), Sharon Nunes (IBM’ yeşil –araştırma inisiyatifinden, Matematiksel Biyoloji Merkezi kurucusu), Don Eigler (1989’dan beri IBM  bilgisayar uzmanı), Ajay Royyuru (J. Watson Araştırma Merkezinden, çalışma alanları: biyoenformatik, fonksiyonel genomik ve sistem biyoloji)  ve IBM mühendisi Jeff Jonas. Bu araştırıcıların öngörüleri :

– 2050 yılında  süper bilgisayarların el bilgisayarı şeklinde olacağı.  

-2050 de temiz enerji ve su tüm gezegen tarafından kullanılabilecek. Bu sorunları çözecek bilim dalları sentetik biyoloji ve sistem biyoloji olacak. insanın dünya üzerindeki 4 milyar yılık tecrübesi çeşitli şekillerde kullanılabilecek. Örneğin  Fotosentez gibi biyolojik süreçler, solar hücrelerin kurulması, alglerin çevreye dost yakıtlar haline dönüştürülmesi gibi projeler gerçekleşecek. 

-2050’de nano-ölçekli teknolojiler yaşamın uzatılmasında kullanılabilecek.  Rejeneratif doku eldesi bunun en önemli parçasıdır.  Günümüz laboratuar çalışmaları 10-15 yıl içinde meyvesini verebilir. İçsel sensörler kullanılarak, vücuda otomatik eczaneler kurulabilir (!).

-İnsan bir bilinçte aynı anda 2 problem üzerinde düşünebilmektedir. Bu yetenek çeşitli yöntemlerle yada simbiyant özellikli aletlerle geliştirilebilecektir. Bu şekilde insan teknolojiyi çok daha geniş ölçekte kullanabilir hale gelecektir.

-2050 de şu ankinden 100 bin kat güçlü laptoplar kullanılacak.  

-Herkes kişisel genomuna sahip olacak.  Genomun bize anlattığı her şeyi analiz edebileceğiz  ancak hastalıkların anlaşılmasında halen problemler olacak. İleri analiz teknikleri sayesinde  neyi “tetiklememiz” gerektiğini bileceğiz. (Bugün tüm sistemin nasıl çalıştığı bilinmiyor. Geleceğimiz nokta onun nasıl çalıştığını çözmek ve başarısız olduğu durumları anlamaktır). Bu sonuçlar kişisel genomlara dayalı tahmin edilebilir davranış modellerinin ortaya konmasını sağlayacak. 

-Kök hücreleri ve sentetik biyoloji (biyolojik bileşenlerin tasarımı ve üretimi) belirli vucut bölgelerindeki hastalıkların tedavisini kolaylaştıracaktır. 

-Ortak zeka kavramı yol alacaktır.  14 yaşında biri oturduğu yerden günde 10 milyar dolar kazanç sağlayabilecek. Facebook’u kuran Mark Zuckerberg 3 yılda 1 milyar dolar kazandı. Ortak zeka (collective intelligence) herkes için “kullanılabilir” olacaktır.  (Ortak zeka: havanın durumu, kişinin durumu vs gibi bir çok veri yığınları arasında bağlantılar kurulup kişilere o anda ne yapması gerektiği üzerinde  tavsiyelerde bulunulabilmesi).  

 

 

Kaynak: http://www.news.com/8301-13953_3-9933345-80.html

Advertisements