İnsanın genetik yapısının çözümlenmesi ile birlikte gündeme etik konular geldi. Yakın gelecekte DNA’larımız test edilmeye başlanırsa neler olur? Sosyal açıdan bir çok değişimler olacaktır.  

Pek bilinmeyen ancak bu  konuyu detaylı irdeleyen bir filmi Amerikalılar 1997 yılında çekti.  Gattaca filmi gelecekte herkesin hızlı DNA taramasıyla test edildiği, daha doğarken kaç yaşında hangi hastalıktan öleceğinin söylendiği zamanları anlatıyor.  Ethan Hawk’ın oynadığı Vincent, doğumunda yapılan DNA testinde, fizyolojik özellikleri açısından “yetersiz” (in-valid)olarak damgalanır ancak Vincent’in hayali uzaya gitmekdir. Oysa, DNA testinde kalp yetersizliği sorunu olduğu çıkmıştır ve bu profiliyle ailesi onun ancak bir temizlikçi olabileceğini düşünmektedir.  Vincent bir süre sonra  ailesini terkeder,  film boyunca amacına ulaşmak için kendi deyimiyle “geriye dönecek hiç bir şey bırakmaksızın” çeşitli entrikalara girer. Önce  uzaya insan gönderen Gattaca şirketine girer. Ama elitlerin girdiği tüm testlerden geçebilmesi için genetik açıdan “iyi” birinin DNA’sını kullanması gerekir. Bu kişi –Jerome-(Jude Law)  trafik  kazası sonucu kötürüm kalan madalyalı  bir atletdir. Jerome ona her gün idrar, kan ve saç örnekleri sağlar ve Vincent’i amacına doğru götürür.   

Günümüz gelişmeleri ışığında  filmin senaryosu çok fantastik değil. İşe alınırken DNA’larınızın test edilmesi, tüm hayat profilinizin önünüze konması ve bunun insan psikolojisi üzerindeki etkileri..Sigorta şirketlerinin ve işverenlerin bakış açılarındaki değişimler. Bunlar genetiğin çok tartışılacak ve sorun çıkarabilecek etik konuları. 

Vincent doğasındaki yetersizliğe rağmen azmi ve ısrarıyla kaderini yenebilecek mi?  Gattaca, film boyunca insanın bilime olan takıntısını, genetik açıdan iyi ve daha az iyi insan olma kavramını, hayatta ne istediğinizin önemini ve yaşamın nasıl bir sınav olduğunu  düşündürüyor.  Görüntü yönetmenliği ve oyunculuk açısından da çok başarılı. Bir insana şu kadar yıl yaşayacaksınız denirse acaba hedefine gitme azmi artacak mıdır?  

vincent.jpg       jerome.jpg

Advertisements